15 įdomių faktų apie bankų apiplėšimus: realybė ir mitai

15 įdomių faktų apie bankų apiplėšimus
Bankų apiplėšimai visada buvo viena populiariausių temų filmuose ir knygose, tačiau realybėje jie dažnai atrodo visai kitaip nei Holivude. Kartais jie būna gerai suplanuoti, o kartais – visiškai absurdiški ir pasmerkti nesėkmei. Štai 15 įdomiausių faktų apie bankų apiplėšimus!
1. Pirmasis registruotas banko apiplėšimas įvyko 1831 m.
Pirmasis dokumentuotas banko apiplėšimas įvyko 1831 m. Niujorke, kai vagys įsilaužė į „City Bank of New York“ ir pavogė 245 000 dolerių – tuo metu tai buvo milžiniška suma.
2. Didžiausias bankų apiplėšimas istorijoje – 1 milijardas dolerių
Didžiausias apiplėšimas įvyko 2003 m. Irake, kai iš Irako centrinio banko buvo pavogta apie 1 mlrd. dolerių. Manoma, kad už tai buvo atsakingas pats diktatorius Saddamas Husseinas.
3. JAV įvyksta vidutiniškai apie 3000 bankų apiplėšimų per metus
Nepaisant modernių apsaugos sistemų, bankai vis dar išlieka dažnu nusikaltėlių taikiniu – ypač JAV, kur kasmet įvykdoma keli tūkstančiai apiplėšimų.
4. Dauguma bankų apiplėšimų įvyksta penktadieniais
Statistika rodo, kad dauguma bankų apiplėšimų įvyksta būtent penktadieniais – greičiausiai dėl to, kad savaitgaliais bankai būna uždaryti, o penktadieniais dažnai būna daugiau grynųjų pinigų.
5. Ne visi bankų plėšikai naudoja ginklus
Nors filmuose bankų plėšimai dažnai vaizduojami su ginklais ir kaukėmis, realybėje daugelis plėšikų tiesiog pateikia raštelį su reikalavimu atiduoti pinigus – ir dažnai tai veikia.
6. Kai kurie plėšikai mėgsta persirenginėti
Daugelis bankų plėšikų bando maskuotis – vieni rengiasi kaip senukai, kiti kaip statybininkai ar verslininkai, kad neatkreiptų dėmesio.
7. Legendinis plėšikas Johnas Dillingeris tapo liaudies didvyriu
1930-aisiais Johnas Dillingeris buvo vienas garsiausių bankų plėšikų JAV. Jis buvo laikomas savotišku Robinu Hudu, nes dažnai grobdavo tik bankus, bet ne paprastus žmones.
8. Kai kurie plėšikai pasinaudojo tuneliais
Vienas įspūdingiausių atvejų įvyko Braziliijoje 2005 m., kai vagys išsinuomojo pastatą šalia banko ir per kelis mėnesius iškasė 78 metrų tunelį, kad pasiektų saugyklą.
9. Plėšikai kartais palieka keistus raštelius
Kai kurie nusikaltėliai palieka humoristinius arba įžeidžiančius raštelius. Vienas banko plėšikas JAV paliko raštelį: „Neverskite manęs būti blogu žmogumi“.
10. Bankų apiplėšimai dažnai nesibaigia sėkmingai
Dauguma bankų plėšikų yra sugaunami – JAV apie 60–70% atvejų baigiasi nusikaltėlių areštu.
11. Vienas plėšikas pabėgo naudodamas padirbtą bombą
1972 m. JAV įvyko neįtikėtinas banko apiplėšimas, kai plėšikas privertė kasininkę užsidėti tariamą bombą ir perduoti pinigus, o po to pabėgo – pasirodė, kad bomba buvo netikra.
12. Didžiausias „smegenų apiplėšimas“ – internete
Šiais laikais vis daugiau bankų vagysčių vyksta ne fiziškai, o kibernetinėse erdvėse – hakeriai gali pavogti milijonus per kelias sekundes be jokių ginklų.
13. Yra bankų, kurie apiplėšiami daugiau nei 10 kartų
Kai kurie bankai dėl savo vietos ar apsaugos spragų tampa lengvu taikiniu ir gali būti apiplėšti net kelis kartus per metus.
14. Banko plėšikai dažnai elgiasi neracionaliai
Vienas plėšikas bandė pabėgti ant riedlentės, kitas išėjo iš banko ir nuėjo tiesiai į kavines už kampo, kur buvo sučiuptas.
15. Holivudo filmai iškreipia realybę
Nors tokie filmai kaip „Ocean’s Eleven“ ar „Heat“ atrodo įspūdingai, realybėje dauguma banko apiplėšimų būna chaotiški, neplanuoti ir dažnai baigiasi nesėkme.
Apibendrinimas
Bankų apiplėšimai vis dar išlieka populiarūs nusikaltėlių tarpe, tačiau technologijos ir apsaugos priemonės juos daro vis sunkiau įgyvendinamais. Dauguma plėšikų neišvengia teisingumo, o kai kurie jų poelgiai tampa absurdiškomis legendomis.