15 netradicinių ir įdomių Faktų apie žiurkes

Žiurkės – tai daugiau nei tik miesto kanalizacijose gyvenantys padarai. Šie protingi, prisitaikantys ir net socialūs gyvūnai jau tūkstančius metų stebina žmones savo gebėjimais. Nors dažnai jų bijomasi, žiurkės gali nustebinti ne vienu faktu, kuris privers į jas pažvelgti visai kitaip. Šiame straipsnyje – net 15 įdomybių, kurios atskleis netikėtą žiurkių pasaulio pusę.
1. Žiurkės geba juoktis
Nors žmonės to negirdi, žiurkės gali juoktis – jos skleidžia aukšto dažnio garsus, kai joms kutena pilvą arba kai jos žaidžia tarpusavyje. Tai yra ženklas, kad jos patiria teigiamas emocijas.
2. Jos atpažįsta savo vardą
Tyrimais įrodyta, kad naminės žiurkės gali atpažinti vardus ir net atsiliepti, kai šaukiamos. Tai rodo, jog šie gyvūnai pasižymi neįtikėtinu protu.
3. Gali išgyventi be vandens ilgiau nei kupranugariai
Skamba neįtikėtinai, tačiau žiurkės yra puikiai prisitaikiusios prie sunkių sąlygų – jos gali ilgiau išgyventi be vandens nei kupranugariai.
4. Žiurkės sapnuoja
Tyrimai su smegenų veikla parodė, kad žiurkės sapnuoja panašiai kaip žmonės. Miegodamos jos atkartoja dienos įvykius ir net „mokosi“ sapnuodamos.
5. Žiurkės atjaučia viena kitą
Eksperimentai parodė, kad žiurkės gali padėti kenčiančioms gentainėms – jos netgi aukoja skanėstus, kad padėtų kitai žiurkei. Tai yra empatiškas elgesys, retai pastebimas tarp gyvūnų.
6. Turi puikią atmintį
Žiurkės gali prisiminti labirinto maršrutus net po ilgo laiko. Jų gebėjimas mokytis ir prisiminti informaciją prilygsta kai kuriems primatams.
7. Jos socialios ir mėgsta kompaniją
Žiurkės – ne vienišės. Joms reikalinga kompanija, jos žaidžia, prižiūri viena kitą ir net gali nusiminti, jei lieka vienos.
8. Žiurkės moka plaukti
Nors daugelis žmonių galvoja, kad žiurkės bijo vandens – iš tikrųjų jos puikiai plaukia. Kai kurios net gali išgyventi plūduriuodamos vandens telkiniuose iki trijų dienų!
9. Prieš mirštant jos gali išleisti ultragarso signalus
Kai kurios žiurkės prieš mirtį arba didelį stresą skleidžia garsus, kurių žmogus negali išgirsti. Tai gali būti savotiškas pavojus ar atsisveikinimo signalas kitoms žiurkėms.
10. Žiurkės naudojamos aptikti ligas
Specialiai treniruotos žiurkės gali aptikti tuberkuliozę arba minas. Jos itin jautriai reaguoja į kvapus – net geriau nei šunys kai kuriose srityse.
11. Jos labai greitai dauginasi
Viena žiurkė per metus gali susilaukti iki 200 palikuonių! Tai yra viena iš priežasčių, kodėl žiurkių populiacija taip sparčiai auga.
12. Žiurkės moka juokauti ir apgaudinėti
Yra pastebėta, kad žiurkės gali apsimesti miegančiomis arba net „meluoti“, kad gautų skanėstą – tai sudėtingo mąstymo požymis.
13. Jos gali susirgti depresija
Nedraugiška aplinka, izoliacija ar nuolatinis stresas gali sukelti depresijos simptomus žiurkėms – tokie patys pokyčiai stebimi ir jų smegenyse.
14. Žiurkės buvo garbinamos senovėje
Senovės Indijoje žiurkės buvo laikomos šventomis. Netgi šiais laikais yra šventyklų, kuriose žiurkės laisvai gyvena ir yra globojamos.
15. Žiurkės moka priimti sprendimus
Jos pasveria riziką, analizuoja situacijas ir dažnai priima sprendimus remdamosi patirtimi. Tai leidžia joms išgyventi net pačiomis nepalankiausiomis sąlygomis.
Apibendrinimas
Kaip matome, žiurkės – ne tik miesto kenkėjai. Tai protingi, emocingi ir net socialiai empatiški gyvūnai. Nors dažnai jų vengiama, žinodami daugiau apie šiuos padarus galime išmokti geriau vertinti jų vietą gamtoje ir net mokytis iš jų prisitaikymo bei bendravimo gebėjimų.