Istorijos apie išradėjus, kurie prarado idėjas ir turtus


0
(0)

Genialios idėjos dažnai keičia pasaulį. Tačiau istorija rodo, kad ne visiems jų kūrėjams pasisekė pelnytis iš savo išradimų. Kai kurie išradėjai prarado savo idėjas dėl neapsižiūrėjimo, finansinių sunkumų ar kitų aplinkybių. Štai keletas įdomiausių atvejų, kurie tapo svarbiomis pamokomis ateities išradėjams.

Nikola Tesla ir prarastos radijo idėjos

Nikola Tesla buvo ne tik genialus išradėjas, bet ir vienas pirmųjų mokslininkų, supratusių radijo bangų galimybes. Dar XIX amžiaus pabaigoje jis kūrė pirmuosius radijo ryšio prototipus. Tačiau Tesla neapsaugotas idėjas panaudojo kitas išradėjas – Guglielmo Marconi.

Marconi užpatentavo radijo siųstuvo modelį, kurio pagrindas buvo Tesla darbai. Nors Tesla mėgino teisiškai įrodyti, kad Marconi pasinaudojo jo idėjomis, JAV Aukščiausiasis teismas tik 1943 m., po Tesla mirties, pripažino jo indėlį į radijo technologijas. Tačiau tuo metu Marconi vardas jau buvo įrašytas į istoriją kaip radijo išradėjo.

„Coca-Cola“ – recepto praradimas, kuris atnešė milijonus

John Stith Pemberton, „Coca-Cola“ išradėjas, sukūrė garsųjį receptą 1886 m. kaip medicininį gėrimą, skirtą galvos skausmui ir nuovargiui malšinti. Nors receptas greitai sulaukė sėkmės vietinėje rinkoje, Pembertonas susidūrė su rimtais finansiniais sunkumais. Dėl to jis pardavė „Coca-Cola“ receptą už mažiau nei 1 000 dolerių Asa Candleriui, verslininkui, kuris suprato šio gėrimo potencialą.

Candleris pavertė „Coca-Cola“ pasauline kompanija, reklamai ir plėtrai skirdamas dideles investicijas. Deja, Pembertonas mirė net nesuprasdamas, kokią vertę sukūrė jo idėja. Šiandien „Coca-Cola“ yra viena vertingiausių prekių ženklų pasaulyje, tačiau jos kūrėjas taip ir netapo turtingas.

Coca-Cola prarastas receptas
Coca-Cola prarastas receptas

Douglas Engelbart ir grafinės vartotojo sąsajos prototipas

Douglas Engelbart yra žinomas kaip žmogus, sukūręs pirmąją kompiuterinę pelę ir grafinės vartotojo sąsajos (GUI) prototipą. Jo komanda 1960-aisiais atliko revoliucinius darbus, tačiau Engelbart neturėjo pakankamai išteklių patentuoti savo idėjas.

Šią koncepciją perėmė didžiosios technologijų įmonės. Steve Jobs su „Apple“ ir vėliau „Microsoft“ kūrė savo operacines sistemas remdamiesi Engelbart darbais. Jo idėja atvėrė duris kompiuterių populiarėjimui, tačiau pats Engelbart iš to beveik neuždirbo. Jis mirė būdamas mažai žinomas plačiajai visuomenei, nors jo darbai tapo šiuolaikinių technologijų pagrindu.

Percy Spencer ir mikrobangų krosnelės atradimas

Percy Spencer dirbo su radarų technologijomis „Raytheon“ kompanijoje, kai netyčia atrado mikrobangų šildymo efektą. Kartą dirbdamas su magnetronu, jis pastebėjo, kad jo kišenėje esantis šokoladas ištirpo. Šis atradimas įkvėpė idėją sukurti pirmąją mikrobangų krosnelę.

Nors mikrobangų krosnelės dabar yra neatsiejama daugelio namų dalis, pats Spencer už šį išradimą gavo tik standartinį atlygį. Kadangi jis dirbo „Raytheon“, visos jo darbo metu sukurtos idėjos priklausė įmonei. „Raytheon“ išplėtė šį produktą ir uždirbo milijardus, o Spencer tapo dar vienu talentingu išradėju, kurio indėlis buvo pamirštas.

„Facebook“ ir Winklevoss broliai

Winklevoss broliai yra žinomi kaip „Facebook“ idėjos autorių konkurentai. Dar Harvardo universitete jie pradėjo kurti socialinio tinklo prototipą, vadinamą „ConnectU“. Jie pasamdė Marką Zuckerbergą, kad jis padėtų tobulinti jų projektą, tačiau Zuckerbergas vietoj to pradėjo vystyti savo platformą – „Facebook“.

Broliai padavė Zuckerbergą į teismą, teigdami, kad jis pavogė jų idėją. Nors teismas jiems priteisė 65 milijonus dolerių, tai buvo tik maža dalis „Facebook“ vertės. Ši istorija parodo, kaip svarbu greitai ir ryžtingai veikti siekiant apsaugoti savo idėjas.

Pamokos ateities išradėjams

Šios istorijos parodo, kad net geriausios idėjos gali būti prarastos dėl nesugebėjimo jas apsaugoti. Norėdami išvengti panašių situacijų, išradėjai turėtų:

  1. Užregistruoti patentus: Kuo greičiau pasirūpinti oficialia savo idėjų apsauga.
  2. Atpažinti savo darbo vertę: Nesvarbu, kaip smulki atrodo idėja – ji gali tapti pasauline sensacija.
  3. Ieškoti partnerių: Jei trūksta resursų, svarbu rasti patikimus investuotojus ar verslo partnerius.

Apibendrinimas

Istorijos apie išradėjus, kurie netyčia prarado savo idėjas, yra ir pamokančios, ir įkvepiančios. Jos skatina ne tik vertinti savo darbą, bet ir rūpintis idėjų apsauga. Svarbiausia – veikti greitai ir atsakingai, nes genialios mintys gali tapti pasaulinėmis revoliucijomis tik tada, kai jų kūrėjai žino, kaip jas išlaikyti.

Buvo naudinga? Įvertink!

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Balsų 0

Kol kas balsų nėra


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Autorinės teisės © Pasiskaitom.lt