Reklama

Auginame obuolius ir kriaušes: patarimai sodininkams

Auginame obuolius ir kriaušes: patarimai sodininkams

Auginame obuolius ir kriaušes: patarimai sodininkams

Įvertinimas: 0
(0)

Obuoliai ir kriaušės yra populiarūs vaismedžiai, kurie suteikia skanų derlių, tačiau norint užauginti sveikus ir gausius vaisius, reikia žinoti keletą svarbių auginimo ir priežiūros aspektų. Šie patarimai padės jums pasiekti geriausius rezultatus sodinant obuolius ir kriaušes.


1. Tinkama vieta ir dirvožemis

  • Vieta: Obuoliams ir kriaušėms reikalinga saulėta vieta, kad jie galėtų augti ir duoti gausų derlių. Ideali vieta turi būti gerai apsaugota nuo stiprių vėjų, nes vaismedžiai gali būti pažeisti stiprių vėjų arba šalčių.
  • Dirvožemis: Šie vaismedžiai geriausiai auga vidutinio rūgštingumo (pH 6–7) dirvožemyje, turinčiame gerą drenažą. Jei dirvožemis yra per sunkus arba prastai drenuojantis, galima pagerinti jį kompostu arba smėliu.

2. Pasirinkimas ir sodinimas

  • Veislės pasirinkimas: Pasirinkite veislę, kuri tinka jūsų klimato zonai ir turi gerą atsparumą ligoms. Pavyzdžiui, obuoliai gali būti derlingi skirtingomis klimato sąlygomis, tačiau kai kurios veislės geriau auga šiltesniuose klimatuose, o kitos yra atsparios šalčiui.
  • Sodinimas: Obuoliai ir kriaušės turėtų būti sodinami rudenį arba ankstyvą pavasarį, kai nėra šalnų. Atsižvelgiant į augalo dydį, sodinimo atstumas turėtų būti apie 3–4 metrai tarp medžių. Dirvožemis turi būti gerai paruoštas, kad šaknys galėtų gerai įsitvirtinti.

3. Laistymas ir tręšimas

  • Laistymas: Obuoliai ir kriaušės turi būti reguliariai laistomi, ypač per sausą sezoną. Laistykite giliai, kad vanduo pasiektų šaknų sistemą, tačiau vengti vandens užmirkimo, kuris gali sukelti šaknų puvinį.
  • Tręšimas: Vaismedžiams reikalingos subalansuotos trąšos, kad jie galėtų gaminti sveikus vaisius. Tręškite augalus pavasarį, kai prasideda aktyvus augimas, ir vėl vasaros viduryje. Nereikėtų tręšti po liepos mėnesio, kad vaisiai turėtų pakankamai laiko subręsti prieš žiemą.

4. Genėjimas

  • Genėjimo tikslas: Genėjimas padeda formuoti medį, stiprina šakas ir pašalina silpnus ar pažeistus ūglius. Tinkamas genėjimas taip pat leidžia geriau išnaudoti saulės šviesą ir užtikrina gerą oro cirkuliaciją tarp šakų.
  • Kada genėti: Geriausias laikas genėti obuolius ir kriaušes yra pavasarį, kai praėjo šalnų grėsmė, tačiau augalai dar nėra pradėję aktyviai augti. Genėjant, svarbu palikti pagrindinius ūglius ir pašalinti tik sausas, pažeistas ar ligotas šakas.

5. Vaisių apsauga ir kenkėjų kontrolė

  • Kenkėjai: Obuoliai ir kriaušės gali būti pažeisti įvairių kenkėjų, tokių kaip obuolių skydligės, amarai, moliūgų žvyneliai ir vapsvos. Reguliariai tikrinkite medžius dėl kenkėjų požymių ir naudokite natūralius insekticidus arba mechaninius metodus, pavyzdžiui, vabzdžių gaudyklėmis.
  • Ligos: Obuoliai ir kriaušės gali sirgti tokiomis ligomis kaip miltligė, obuolių puvinys ar rūdys. Norėdami užkirsti kelią šių ligų plitimui, naudokite natūralius fungicidus arba pasodinkite atsparias veisles.

 

Auginame obuolius ir kriaušes: patarimai sodininkams
Auginame obuolius ir kriaušes: patarimai sodininkams


6. Vaisių derlius ir nuėmimas

  • Derliaus nuėmimas: Obuoliai ir kriaušės pradeda duoti vaisių paprastai po 3–5 metų nuo pasodinimo, priklausomai nuo veislės. Vaisiai turi būti nuimami, kai pasiekia pilną brandą – obuoliai turi būti stiprūs, su sodria spalva, o kriaušės – su šiek tiek pasikeitusia spalva ir šiek tiek minkštos.
  • Vaisių laikymas: Obuoliai ir kriaušės gali būti laikomi šaltuose, sausose vietose. Obuolius dažnai galima laikyti kelias savaites ar net mėnesius, priklausomai nuo veislės, tačiau svarbu patikrinti juos, kad nebūtų puvinio ar kitų pažeidimų.

7. Žiemojimas ir apsauga nuo šalčio

  • Žiemos apsauga: Jeigu gyvenate šaltame klimate, pasodinus obuolius ir kriaušes, būtinai pasirūpinkite apsauga nuo šalčio. Jauni medžiai turi būti apsaugoti nuo žiemos šalčių, apvyniojant juos specialiu izoliaciniu audiniu ar apsauginiu apvalkalu.
  • Šaknių apsauga: Taip pat naudinga užpilti storą mulčio sluoksnį aplink šaknis, kad žiemą jos nebūtų pažeistos šalčio.

8. Ligos ir prevencija

  • Prevencija: Reguliariai tikrinkite vaismedžius dėl ligų ir kenkėjų, naudokite natūralius apsaugos metodus, tokius kaip purškimas augalų aliejais arba natūraliais fungicidais.
  • Prevencinės priemonės: Geras dirvožemio drenažas, reguliarus genėjimas ir tinkama laistymo praktika gali padėti išvengti daugelio ligų.

Buvo naudinga? Įvertink!

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Balsų 0

Kol kas balsų nėra

Kada pašalpa nutraukiama ir ką daryti tokiu atveju? Atsakome
Kaip atsiranda žemės drebėjimai ir ar juos galima numatyti?
Dotacijos ūkininkams Lietuvoje – aktualu 2025 m.
Ką reiškia uždara ir atvira kūno kalba? Paaiškiname
Kada bauda už KET pažeidimą padvigubėja? Svarbu žinoti
15 neįtikėtinų faktų apie žymius žmones
Ką daryti, jei negalite pasinaudoti atostogomis? Patariame
Kas dažniausiai sukelia košmarus? Patarimai
Pensija Lietuvoje: amžius, algos, pokyčiai ir kokia ateitis?
15 įdomių faktų apie kompaniją „Apple“
15 Įdomiausių Faktų Apie Kauną – Nustebins ir vietinius
Iš kur atsirado alchemija ir kokią įtaką ji turėjo mokslui?
15 įdomių faktų apie vorų tinklus kurių nežinote
15 įdomių faktų apie Volstrytą: finansų pasaulio širdis
15 įdomių faktų apie traukinius, kuriuos turėtumėte žinoti
Kaip močiutė prisirinko 20 kg mėlynių per dieną – jos paslaptis stebina visus
Ar gintaras tinka kaip investicija? Vertės augimo prognozės
Pamesta asmens tapatybės kortelė: ar gresia bauda? Ką daryti?
Kodėl deimantai tokie vertingi? Kokios jų savybės?
15 įdomių faktų apie dykumas, kurių tikriausiai nežinojote
× PASISKAITOM.LT
Skaityti straipsnį

Kodėl verta prisijungti?

PASISKAITOM.LT

Prisijungę galėsite pasinaudoti visomis platformos galimybėmis!

  • Palikti komentarus ir dalyvauti diskusijose.
  • Skaityti net 14785 straipsnius be apribojimų!
  • Matyti visą portalo turinį!
  • Būsite pirmi, sužinoję apie naujausius straipsnius!
Prisijunk ir dalinkis savo nuomone!
Greitas prisijungimas!

Parašykite komentarą