Debesų pasaulis: 15 faktų, kurie tave nustebins

Debesų pasaulis: 15 faktų, kurie tave nustebins
Debesys – jie atrodo lengvi ir purūs, bet slepia daug daugiau, nei manome. Šie dangaus klajokliai daro įtaką orams, klimatui ir net žmonių nuotaikai. Šiame straipsnyje sužinosi 15 įdomių faktų apie debesis, kurie leis pažvelgti į dangų visiškai kitaip.
1. Debesys nėra tokie lengvi, kaip atrodo
Vidutinis lietaus debesis gali sverti net pusę milijono kilogramų! Visa ši masė išlieka ore dėl to, kad vandens lašeliai yra labai maži ir pasklidę plačiai.
2. Debesys – tai vandens garai
Debesys susidaro, kai vandens garai ore kondensuojasi į mažyčius lašelius arba ledo kristalus. Nors atrodo tvirti, jie yra tik vandens dulksna ore.
3. Yra daugiau nei 100 debesų rūšių
Pasaulio meteorologų organizacija išskiria virš šimto skirtingų debesų rūšių, kurios klasifikuojamos pagal formą, aukštį ir savybes.
4. „Cumulonimbus“ – audrų karaliai
Tai didžiausi ir pavojingiausi debesys. Jie sukelia perkūniją, krušą, liūtis ir net tornadus. Jų aukštis gali siekti iki 20 km.
5. Debesys reguliuoja temperatūrą
Dieną debesys atspindi saulės spindulius ir vėsina orą, o naktį sulaiko šilumą – tai tarsi natūralūs žemės „užklotai“.
6. Yra debesų, kurie formuojasi nuo žmogaus veiklos
Tai vadinamieji kondensacijos debesys, susidarantys nuo lėktuvų variklių. Jie prisideda prie vadinamojo „kondensacijos efekto“ klimato sistemoje.
7. Kodėl debesys balti?
Debesys yra balti, nes lašeliai išsklaido visus saulės šviesos spalvų spindulius vienodai, o tai sukuria baltą atspindį. Kuo storesnis debesis – tuo jis tamsesnis.
8. Paukščiai dažnai skraido žemiau debesų
Dauguma paukščių vengia skristi debesyse, nes matomumas ten sumažėja. Jie renkasi skrydį po debesimis, kur mato žemę ir orientyrus.
9. Yra ir… žemės debesų!
Rūkas – tai tas pats debesis, tik prie žemės paviršiaus. Jis susidaro, kai drėgnas oras staiga atvėsta.
10. Debesys padeda prognozuoti orą
Meteorologai gali prognozuoti artėjančius pokyčius pagal debesų tipą, aukštį ir judėjimą. Pvz., plonėjantys aukšti debesys rodo artėjančią šiltą frontą.
11. Debesys egzistuoja ir kitose planetose
Pavyzdžiui, Jupiterio debesys yra sudaryti iš amoniako, o Veneros – iš sieros rūgšties. Tai labai skiriasi nuo mūsų vandens pagrindo debesų.
12. Vieni debesys juda itin greitai
Stiprūs aukštuminiai vėjai, tokie kaip reaktyvinės srovės, gali judinti debesis daugiau nei 100 km/h greičiu.
13. Yra debesų, kurių niekada nematai
Kai kurie debesys būna tokie ploni ir išsidėstę taip aukštai, kad jie vos matomi plika akimi, ypač dienos metu.
14. Senovėje debesys turėjo dievišką reikšmę
Graikai debesis laikė dievų buveinėmis. Romėnai tikėjo, kad dievai siunčia debesis kaip ženklus. Net senovės lietuviai turėjo debesų mitologiją.
15. Debesys gali paveikti mūsų nuotaiką
Mokslininkai nustatė, kad ilgas apniukęs oras gali paveikti žmogaus psichologinę būklę ir sukelti sezoninius nuotaikos svyravimus.
Apibendrinimas: Ką sužinojome?
Debesys – tai kur kas daugiau nei paprasta dangaus puošmena. Jie turi įtakos klimatui, saugo mus nuo per didelio karščio, o kartais – net kelia pavojų. Be to, debesys kalba apie orų pokyčius, pasakoja apie aplinką, o jų grožis ir įvairovė įkvepia tiek poetus, tiek mokslininkus. Pažvelk į dangų dar kartą – ką tau pasako šiandienos debesys?