Energetiniai gėrimai – poveikis sveikatai: ką verta žinoti?
Energetiniai gėrimai – koks poveikis sveikatai?
Ar žinojote, kad energetinių gėrimų vartojimas gali būti pavojingas sveikatai? Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras rekomenduoja per dieną išgerti ne daugiau nei vieną skardinę, nes perdozavus šių gėrimų, galima patirti įvairių sveikatos sutrikimų.
Energinių gėrimų vartojimas dideliais kiekiais gali sukelti arterinio kraujospūdžio padidėjimą, tachikardiją (dažną širdies plakimą), psichomotorinius sutrikimus bei padidinti cukraus kiekį kraujyje.
Kaip energetiniai gėrimai veikia organizmą?
Energinių gėrimų poveikis dažnai prasideda nuo energijos antplūdžio, tačiau po kurio laiko atsiranda išsekimo jausmas. Anot Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistės Robertos Tamulevičiūtės, tai skatina priklausomybę ir sukelia tokius simptomus kaip nuovargis, dirglumas, nemiga bei gali vesti prie depresijos. Ilgalaikis energinių gėrimų vartojimas taip pat mažina organizmo energijos atsargas, todėl kyla papildomų sveikatos problemų.
Kodėl #kofeinas gali būti pavojingas?
Kofeinas, kuris dažnai yra pagrindinė energetinių gėrimų sudedamoji dalis, gali būti žalingas. Mažos jo dozės padeda gerinti dėmesio koncentraciją, tačiau dideli kiekiai gali sukelti dirglumą, nerimą, nemigą ir netgi kalbos sutrikimus. Kofeinas taip pat veikia kaip diuretikas, skatina skysčių ir naudingų medžiagų, tokių kaip vitaminai ir mineralai, pašalinimą iš organizmo.
Per didelė kofeino dozė gali sukelti tachikardiją, skrandžio veiklos sutrikimus, o kai kuriais atvejais – net ir gastroezofaginį refliuksą, kai skrandžio turinys kyla į stemplę. Kofeino vartojimas taip pat aktyvina skrandžio sulčių sekreciją, kas didina skrandžio opaligės riziką.
Kas turėtų vengti kofeino turinčių gėrimų?
Ypač atsargūs turėtų būti žmonės, sergantys širdies ligomis ar turintys aukštą kraujospūdį, taip pat nėščiosios, nes kofeinas gali padidinti persileidimo riziką bei sulėtinti vaisiaus vystymąsi. Kofeino turinčių gėrimų nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams. Geriausia jų vengti ir vakare, kadangi kofeinas gali ilginti užmigimo laiką bei sutrikdyti miego ciklą, dėl ko gali išsivystyti nemiga. Ypatingai svarbu nenaudoti energetinių gėrimų prieš bėgiojant ar užsiimant kita fizine aktyvia veikla.
Atsakingas energetinių gėrimų vartojimas – raktas į sveikatą
Energetinių gėrimų vartojimas gali suteikti trumpalaikį energijos antplūdį, tačiau ilgalaikiai padariniai sveikatai gali būti žalingi. Verta atidžiai stebėti savo energinių gėrimų vartojimo įpročius ir rinktis sveikesnes energijos palaikymo alternatyvas.