Kiekvieną rytą nutildote žadintuvą? Darote didelę klaidą
Miegas – svarbiausia mūsų kasdienės sveikatos dalis. Tačiau, nors visi žinome, kad geras miegas yra būtinas, daugelis iš mūsų vis tiek kasdien kovoja su žadintuvu ir bandydami pratęsti savo buvimo lovoje laiką. Šiame straipsnyje panagrinėsime kodėl turėtume gerbti žadintuvą ir nemėginti jo nutildyti, o jeigu visgi to padaryti nepavyksta, išsiaiškinsime kaip toks veiksmas gali paveikti mūsų organizmą.
Miego ciklai ir jų svarba
Miegas nėra vienodas – jis susideda iš skirtingų fazių. Pagrindinės miego fazės yra greitojo akių judėjimo (REM) gilaus miego fazė. Kiekviena fazė atlieka savo funkcijas ir padeda kūnui bei protui atsistatyti. Tačiau organizmas veikia pagal vidinį laikrodį, kuris reguliuoja, kada žmogus pereina iš vienos miego fazės į kitą.
Pavyzdžiui, jei jūs pabundate gilios miego fazės metu, tai gali sukelti dekoncentraciją ir nuovargį. Tai gali lemti sunkų pabudimą ir blogą nuotaiką visai dienai. Taigi, žadintuvo nutildymas ryte, kai dar esate gilioje miego fazėje, gali pabloginti jūsų savijautą ir sutrikdyti kūno ritmą.
Kuo pavojinga žadintuvo nutildymas?
Kai ryte išgirstame žadintuvą ir nutildome jį, bandydami pamiegoti ilgiau, organizmas gali vėl jaustis mieguistas, tačiau ne taip nuosekliai kaip įprasta. Tai reiškia, kad miegas tampa fragmentuotas. Toks netinkamas poilsis neturi tokios atstatomosios galios, kaip normalus ir nuoseklus miegas.
Tai gali sukelti kelias problemas:
- Sutrinka organizmo vidinis laikrodis: Kūnas pripranta prie chaotiško ritmo, kuris sukelia nuovargį ir sutrikdo kasdienius įpročius.
- Miego kokybė mažėja: Jei neatsibundame tuo metu, kai esame arčiausiai pilno pabudimo fazės, mūsų miegas tampa paviršutiniškas ir neefektyvus.
- Pabudimas būna sunkesnis: Kai vėl užmiegame, mūsų organizmas gali pradėti vėl pereiti į gilesnę miego fazę, tačiau mes neturime pakankamai laiko ją užbaigti, todėl pabudimas yra dar sunkesnis.
Kaip organizmas reaguoja į netinkamą žadintuvo naudojimą?
Pirmas dalykas, kurį organizmas patiria, kai nutildome žadintuvą ir bandome vėl užmigti, – tai nervų sistemos sutrikimas. Jūsų kūnas signalizuoja, kad jis nėra pasiruošęs pabusti, ir dėl to išsiskiria hormonai, kurie reguliuoja mūsų budrumą ir nuotaiką. Tai gali lemti:
- Pailgėjęs nuovargis: Net jei vėl užmiegate, organizmas negali visiškai atsistatyti, nes jis nepasiekia gilios miego fazės.
- Emocinis nestabilumas: Trūkstant kokybiško miego, galima jausti irzlumą, nuotaikos svyravimus ir net depresijos požymius.
- Pabudimo sunkumai: Jei nuolat užsnūstate po žadintuvo, pabudimas tampa vis sunkesnis, o kūnas ima jaustis daugiau pavargęs.
Geriausi patarimai, kaip tinkamai pabusti
- Išjunkite žadintuvą ir atsikelkite iš karto: Kai žadintuvas skamba, stenkitės pabusti iš karto. Kuo ilgiau atidedate pabudimą, tuo sunkiau bus išlipti iš lovos.
- Naudokite išmaniąsias žadintuvo programas: Kai kurios išmaniosios programos stebi jūsų miego ciklus ir pabudina jus, kai esate arčiausiai natūralaus pabudimo fazės.
- Laikykitės nuoseklaus miego grafiko: Eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu kiekvieną dieną – tai padeda organizmui geriau prisitaikyti prie miego ciklų ir sumažina pabudimo sunkumus. Laikui bėgant pastebėsite jog sugebėsite atsikelti be žadintuvo.
Ką sužinojome?
Norint išlaikyti energijos sąnaudas visai dienai ir užsitikrinti gerą nuotaiką, labai svarbu ne tik gauti pakankamai miego, bet ir atsibusti tinkamu laiku. Žadintuvo nutildymas gali trikdyti mūsų miego ciklus ir sukelti nuovargį, kuris neigiamai veikia tiek mūsų fizinę, tiek emocinę būseną. Rūpinimasis miego kokybe ir nuoseklaus miego grafiko laikymasis – tai geriausi būdai pasiekti sveikesnį ir produktyvesnį gyvenimo būdą.