Reklama

Kiek žinote apie mūsų planetą? 15 faktų apie Žemę, kurie jus nustebins

"Kiek žinote apie mūsų planetą? 15 faktų apie Žemę, kurie jus nustebins"

"Kiek žinote apie mūsų planetą? 15 faktų apie Žemę, kurie jus nustebins"


Įvertinimas: 0
(0)

Žemė – mūsų namai, vienintelė planeta visatoje, kurioje yra gyvybės, ir jos paslaptys bei unikalūs bruožai niekada nenustoja stebinti. Nuo gilių vandenynų iki aukščiausių kalnų, nuo daugybės gyvūnų rūšių iki neįtikėtinų gamtos reiškinių – Žemė yra pilna paslapčių, kurios laukia, kad būtų atrastos. Šiame straipsnyje apžvelgsime 15 įdomių ir netikėtų faktų apie mūsų planetą.


1. Žemė yra apvali, tačiau ne visiškai

Nors dažnai manome, kad Žemė yra visiškai apvali, iš tikrųjų ji turi formą, vadinamą „oblato sferoidu“. Tai reiškia, kad ji yra šiek tiek suplota ties ašimi, todėl Žemės skersmuo ties pusiauju yra šiek tiek didesnis nei ties šiauriniu ir pietiniu ašmenimis.


2. Žemėje yra daugiau nei 80% vandens

Apie 71% Žemės paviršiaus užima vanduo, o daugiau nei 80% jo yra vandenynuose. Tik apie 3% vandens yra gėlas, ir didžioji dalis jo yra užšalusi ledynuose.


3. Paukščiai sugeba naktį migruoti per atstumus, kurių mes nesuvokiame

Kai kurie paukščiai, pavyzdžiui, šiauriniai jūriniai paukščiai, migruoja per tūkstančius kilometrų, naudodamiesi Žemės magnetiniu lauku. Jie gali atlikti šiuos įspūdingus žygius net naktį, naudodami savo gebėjimą „jausti“ magnetinius signalus.

Kiek žinote apie mūsų planetą? 15 faktų apie Žemę, kurie jus nustebins
Kiek žinote apie mūsų planetą? 15 faktų apie Žemę, kurie jus nustebins

4. Pasaulyje kasdien įvyksta daugiau nei 8 milijonai žemės drebėjimų

Dauguma žemės drebėjimų yra taip maži, kad jų nepastebime, tačiau kasdien Žemėje įvyksta apie 8 milijonai žemės drebėjimų. Dauguma jų yra vos užfiksuojami ir nekelia pavojaus žmonėms.


5. Vulkanai „gimdo“ naujas salas

Vulkanai gali sukurti naujas salas, išsiverždami ir išskirdami lavą, kuri atvėsta ir suformuoja naują žemės plotą. Pavyzdžiui, 2013 metais išsiveržęs vulkanas Tongoje sukūrė naują salą, kurios plotas pradėjo augti per kelias savaites.


6. Žemės atmosfera yra sudaryta iš penkių sluoksnių

Žemės atmosfera sudaryta iš penkių sluoksnių: troposferos, stratosferos, mezosferos, termosferos ir eksosferos. Kiekvienas sluoksnis atlieka svarbų vaidmenį, nuo oro temperatūros reguliavimo iki apsaugos nuo saulės spindulių.


7. Žemės rotacija šiek tiek sulėtėja

Žemės rotacija šiek tiek sulėtėja dėl mėnulio poveikio ir kitų jėgų, o tai reiškia, kad kiekvienais metais diena tampa ilgesnė apie 1,7 milisekundės. Tai gali turėti ilgalaikių pasekmių, jei procesas tęsis milijonus metų.


8. Amazonės atogrąžų miškai gamina daugiau nei 20% deguonies

Amazonės atogrąžų miškai, vadinami „Žemės plaučia\is“, gamina daugiau nei 20% pasaulio deguonies. Jie taip pat yra namai milijonams rūšių gyvūnų ir augalų, kai kurios iš jų dar nebuvo atrastos.


9. Žemėje yra daugiau nei 8,7 milijonų rūšių gyvūnų ir augalų

Nors moksliškai aprašyta tik apie 1,3 milijono gyvūnų ir augalų rūšių, mokslininkai mano, kad Žemėje gali būti daugiau nei 8,7 milijonų rūšių. Daugelis jų vis dar neatrasti ir gyvena vietose, kur žmonės dar nebuvo.


10. Giliųjų vandenynų dugnas yra dar nepažintas

Nors apie Žemės paviršių ir gyvenimą jame mes turime nemažai informacijos, apie vandenynų dugną mes žinome labai mažai. Maždaug 80% vandenyno dugno dar nėra ištyrinėtas, todėl ten vis dar slypi daug paslapčių.


11. Dauguma Žemės sausumos plotų yra nesugriauti ir laukiniai

Nors miškai, laukinės gamtos plotai ir nepaliestos teritorijos sudaro tik apie 40% Žemės sausumos, šios teritorijos vis dar yra labai svarbios biologinei įvairovei. Pasaulio šalis turi daugiau galimybių apsaugoti laukinę gamtą, kad užtikrintų ekologinę pusiausvyrą.


12. Antarktida yra „sausiausia“ vieta Žemėje

Nors Antarktida garsėja kaip šalta vieta, ji taip pat yra viena iš sausiausių vietų Žemėje. Kai kuriose jos dalyse per metus kritulių nepasitaiko net kelis šimtus metų, todėl kai kurios vietos yra labiau sausringos nei Sacharos dykuma.


13. Žemė turi savo „galingą“ magnetinį lauką

Žemės magnetinis laukas yra stiprus ir apsaugo mūsų planetą nuo kenksmingų Saulės vėjų ir kosminės radiacijos. Tai sukuria apsaugą, kuri leidžia gyvybei egzistuoti Žemėje ir užtikrina stabilias sąlygas mūsų planetoje.


14. Balandžio 22-oji yra Žemės diena

Kiekvienais metais balandžio 22 dieną pasaulis švenčia Žemės dieną, kad padėtų žmonėms suvokti, kaip svarbu rūpintis mūsų planeta ir išsaugoti ją ateities kartoms. Tai proga atkreipti dėmesį į klimato kaitą, gamtos apsaugą ir tvarų vystymąsi.


15. Žemė nėra vienintelė planeta su gyvybe – tačiau ji tikrai unikali

Kol kas Žemė yra vienintelė planeta visatoje, kurioje žinoma, kad egzistuoja gyvybė. Nors mokslininkai ieško gyvybės pėdsakų kitose planetose ir mėnuliuose, mūsų planeta yra unikali savo gyvybės gausa ir įvairove.


Ką sužinojome?

Žemė yra nepaprastai įdomi ir unikali planeta, kurią mes vis dar tik pradedame geriau suprasti. Nuo jos formos iki gyvybės rūšių ir klimato reiškinių – mūsų planeta yra pilna stebuklų, kuriuos mes kasdien atrandame. Supratimas apie Žemės paslaptis padeda mums geriau ją saugoti ir puoselėti, kad ateities kartos taip pat galėtų džiaugtis jos grožiu ir gausa.

Buvo naudinga? Įvertink!

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Balsų 0

Kol kas balsų nėra


Kodėl verta prisijungti?

Pasiskaitom.lt Logo

Prisijungę galėsite pasinaudoti visomis mūsų platformos galimybėmis!

  • Palikti komentarus ir dalyvauti diskusijose.
  • Skaityti net 6885 straipsnius be apribojimų!
  • Matyti visą portalo turinį!
  • Būsite pirmi, sužinoję apie naujausius straipsnius!

Prisijunk ir pradėk dalintis savo nuomone!

Greitas prisijungimas!

Parašykite komentarą