Reklama

15 įdomių faktų apie dykumos gyvūnus, kurie nustebins

15 įdomių faktų apie dykumos gyvūnus, kurie nustebins

15 įdomių faktų apie dykumos gyvūnus, kurie nustebins


Įvertinimas: 0
(0)

Dykumos – tai iššūkių kupinos vietos, kuriose gyvūnai privalo prisitaikyti prie ekstremalių sąlygų, kad išgyventų. Karštis, sausra ir maisto trūkumas – tai tik dalis sunkumų, su kuriais susiduria šie gyvūnai. Tačiau dykumos gyvūnai turi nuostabių prisitaikymų, kurie leidžia jiems išgyventi ir net klestėti šiose nepalankiose aplinkose. Šiame straipsnyje pateikiame 15 įdomių faktų apie dykumos gyvūnus, kurie nustebins jūsų vaizduotę.

1. Dykumos gyvūnai gali ištverti be vandens kelias savaites

Dykumos gyvūnai, tokie kaip dykumų lapės ir smėlio pelės, gali išgyventi be vandens net kelias savaites. Jie gauna reikalingą drėgmę iš savo maisto – sėklų, augalų ar kitų mažų gyvūnų, kuriuos jie valgo.

2. Kupranguriai – tikrieji dykumos karaliai

Kupranugariai yra gerai žinomi dėl savo gebėjimo išgyventi dykumoje. Jie turi išskirtines kūno savybes, tokias kaip didelės kuprinės, kuriose kaupiama riebalų atsargų, kurios virsta energija, kai vandens šaltiniai yra riboti. Be to, jų kūno temperatūra gali kisti nuo 34°C iki 41°C, o tai leidžia išvengti prakaitavimo per karščius.

3. Dykumos gyvūnai dažnai būna naktiniai

Dauguma dykumos gyvūnų aktyvūs naktį, kai temperatūra nukrinta. Pavyzdžiui, dykumų lapės ir smėlio pelės lovoje slepiasi dienos metu ir medžioja arba ieško maisto tik naktį, kad išvengtų karščio.

4. Dykumos gyvūnai turi specialias šilumos reguliavimo sistemas

Tokie gyvūnai kaip dykumų driežai ir vabalai turi ypatingus gebėjimus reguliuoti kūno temperatūrą. Pavyzdžiui, jie gali sustabdyti prakaitavimą ir netgi išmokti įkvėpti vėsų orą per savo specialias šnerves.

5. Vabzdžiai – didžiausi dykumos išgyventojai

Kai kurie dykumos vabzdžiai, tokie kaip smėlio skorpionai, turi nuostabias prisitaikymo savybes, leidžiančias jiems ištverti itin sausas sąlygas. Jie išskiria specialias medžiagas, kurios padeda išlaikyti drėgmę ir išvengti perkaitimo.

15 įdomių faktų apie dykumos gyvūnus, kurie nustebins
15 įdomių faktų apie dykumos gyvūnus, kurie nustebins

6. Dykumos gyvūnai gali išgyventi su minimaliu maistu

Dykumos gyvūnai dažnai patiria maisto trūkumą, tačiau daugelis jų sugeba prisitaikyti ir ištverti su mažai maisto. Kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, skorpionai ir driežai, gali ištverti ilgas bado pertraukas, nes jie pasikliauja savo kūno atsargomis.

7. Paukščiai, tokie kaip smėlio ereliai, prisitaiko prie sausros

Kai kurie dykumose gyvenantys paukščiai, pavyzdžiui, smėlio ereliai, gali prisitaikyti prie ekstremalių sąlygų, sumažindami savo aktyvumą ir migruodami į vėsesnes vietas, kai temperatūra per daug pakyla.

8. Kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, smėlio lapės, turi didelius ausis, kad reguliuotų temperatūrą

Dykumos gyvūnai, tokie kaip smėlio lapės, turi dideles ausis, kurios padeda išlaisvinti šilumą ir palaikyti kūno temperatūrą. Šios ausys veikia kaip natūralūs radiatoriai, kurie leidžia šiems gyvūnams ištverti karščius.

9. Dykumos vėžliai sugeba ilgam išgyventi be vandens

Dykumos vėžliai yra žinomi dėl savo sugebėjimo ilgą laiką išgyventi be vandens. Jie kaupia vandenį savo kūne ir gali gauti pakankamai skysčio iš augalų, kuriuos jie valgo.

10. Dykumos gyvūnai dažnai slepiasi po žeme

Daug dykumos gyvūnų, pavyzdžiui, dykumų skorpionai ir kai kurie driežai, praleidžia didžiąją dalį savo gyvenimo po žeme, kur jie gali rasti vėsesnę ir drėgnesnę aplinką.

11. Dykumos gyvūnai turi neįtikėtinas gebėjimus orientuotis

Daug dykumos gyvūnų, pavyzdžiui, smėlio žiurkės, turi labai gerą orientacijos jausmą ir gebėjimą rasti maistą bei vandenį net pačiose atokiausiose vietose.

12. Kai kurie gyvūnai, kaip smėlio driežai, gali reguliuoti savo kūno spalvą

Kai kurie dykumos gyvūnai, tokie kaip smėlio driežai, gali pakeisti savo kūno spalvą, kad prisitaikytų prie aplinkos ir paslėptų save nuo plėšrūnų. Tai padeda jiems išlikti nepastebėtiems ir išvengti pavojų.

13. Dykumos gyvūnai dažnai turi išskirtinius gebėjimus prisitaikyti prie sauso klimato

Tokie gyvūnai kaip dykumos pelės turi ypatingus gebėjimus, pavyzdžiui, sumažintą šlapimo išsiskyrimą ir sugebėjimą išlaikyti drėgmę savo kūne, kad išgyventų itin sausose sąlygose.

14. Dykumos gyvūnai gali įgyti nuostabių greičio įgūdžių

Kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, dykumos šikšnosparniai ir skorpionai, yra neįtikėtinai greiti, kad galėtų pasprukti nuo plėšrūnų arba sugauti savo grobį.

15. Dykumos gyvūnai gali prisitaikyti prie ekstremalių temperatūrų

Dykumos gyvūnai turi puikius prisitaikymo mechanizmus, leidžiančius jiems išgyventi ekstremalias temperatūras. Pavyzdžiui, kai kurie gyvūnai gali keisti savo mitybos įpročius arba mažinti savo aktyvumą per karščius, kad išlaikytų energiją.

Apibendrinimas

Dykumos gyvūnai yra nuostabūs prisitaikymo pavyzdžiai. Jų gebėjimas išgyventi ekstremaliomis sąlygomis – nuo karščio iki maisto trūkumo – parodo, kokie puikūs yra gamtos mechanizmai. Nuo kamelių, kurie gali ištverti be vandens, iki smėlio pelėms, kurios sugeba paslėpti savo kūną nuo kaitros, šie gyvūnai tikrai atskleidžia gamtos išradingumą ir ištvermę.

Buvo naudinga? Įvertink!

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Balsų 0

Kol kas balsų nėra


Kodėl verta prisijungti?

Pasiskaitom.lt Logo

Prisijungę galėsite pasinaudoti visomis mūsų platformos galimybėmis!

  • Palikti komentarus ir dalyvauti diskusijose.
  • Skaityti net 6885 straipsnius be apribojimų!
  • Matyti visą portalo turinį!
  • Būsite pirmi, sužinoję apie naujausius straipsnius!

Prisijunk ir pradėk dalintis savo nuomone!

Greitas prisijungimas!

Parašykite komentarą