15 įdomių faktų apie teatrą, kurie nustebins net teatro mėgėjus!
Teatras yra meno forma, kuri jau tūkstančius metų žavi žmones visame pasaulyje. Nuo senovinių Graikijos tragedijų iki šiuolaikinių scenoje vykstančių spektaklių – teatras nuolat keičiasi ir prisitaiko prie laikmečio. Tačiau šio meno pasaulyje yra daugybė įdomių ir netikėtų faktų, kurie dažnai lieka nepastebėti. Pateikiame 15 įdomių faktų apie teatrą, kurie jus nustebins.
1. Pirmieji teatrai atsirado Senovės Graikijoje
Teatro šaknys siekia Senovės Graikiją, kur pirmieji teatro pasirodymai buvo skirti Dioniso – vyno ir derliaus dievo – garbei. Pirmieji teatras buvo atvirose aikštėse, ir dažniausiai tai buvo tragedijos ir komedijos žanro pasirodymai.
2. Teatras buvo šventas menas senovėje
Senovės Graikijoje teatras buvo laikomas religiniu ritualu, skirtu pagerbti dievus. Aktoriai, atlikdami savo vaidmenis, dažnai buvo laikomi kanonizuotais menininkais, o jų pasirodymai buvo tarsi šventos apeigos.
3. „Shakespeare“ dramos gyvuoja iki šiol
Williamas Shakespeare’as, laikomas vienu iš didžiausių dramaturgų istorijoje, sukūrė daugiau nei 30 pjesių, kurios iki šiol yra dažniausiai statomos pasaulio teatruose. Jo kūriniai, kaip „Hamletas“, „Makbetas“, „Romeo ir Džuljeta“, yra teatro klasika.
4. Pirmas profesionalus teatras Anglijoje atidarytas 1576 m.
Pirmasis profesionalus teatras Anglijoje buvo „The Theatre“, atidarytas 1576 metais Londone. Šis teatras tapo svarbiausiu teatro pasaulio centru ir buvo vieta, kur Shakespeare’as ir jo trupė atliko daugelį savo kūrinių.
5. Teatro scena buvo apšviesta žvakėmis iki 19 amžiaus
Iki 19 amžiaus teatruose scenos buvo apšviečiamos tik žvakėmis, nes elektros dar nebuvo. Tai ne tik sukūrė tam tikrą atmosferą, bet ir padarė teatrą labai pavojingu dėl ugnies pavojaus.
6. Žodis „teatras“ kilęs iš graikų kalbos
Žodis „teatras“ kilęs iš graikų kalbos žodžio „theatron“, kuris reiškia „vietą, kur galima žiūrėti“. Taigi teatras iš pradžių buvo suprantamas kaip vieta, kur žmonės gali stebėti spektaklius.
7. Teatro aktoriai Senovės Graikijoje dėvėjo kaukes
Senovės Graikijoje aktoriai dažnai dėvėdavo kaukes, kurios padėjo jiems išreikšti skirtingas emocijas ir personažus. Kiekviena kaukė atspindėjo vaidinamo veikėjo charakterį, todėl buvo svarbi vaidmens dalis.
8. Pirmasis teatre buvo naudojamas „soundtrackas“
Senovės teatruose garsai buvo labai svarbūs. Senovėje buvo naudojami natūralūs garsai, kurie buvo susiję su scenos veiksmais. Pavyzdžiui, per kovos scenas buvo naudojami specialūs garsai, kurie sukurdavo įtampą ir dramą.
9. Teatras buvo svarbi politinė priemonė
Teatras dažnai buvo naudojamas politiniams tikslams. Senovės Graikijoje pjesės ne tik pramogavo, bet ir veikė kaip socialinio ir politinio gyvenimo atspindys, kritikuodamas valdžią ir socialines normas.
10. Pirmas moteris aktorė atsirado tik XVII amžiuje
Iki XVII amžiaus teatras buvo laikomas grynai vyriškais reikalais. Moterys nebuvo leistos vaidinti scenoje, ir visi vaidmenys buvo atlikti vyrų. Pirmą kartą moteris aktorė pasirodė Prancūzijoje 1645 m.
11. „Broadway“ teatras yra viena iš didžiausių pramogų industrijų pasaulyje
„Broadway“ teatras, esantis Niujorke, laikomas pasaulio teatro pramogų centru. Kiekvienais metais „Broadway“ teatrai sulaukia milijonų žiūrovų, ir tai viena iš didžiausių pramogų industrijų pasaulyje.
12. Didžiausias teatro auditorija – 10 000 žmonių
Didžiausia teatro auditorija pasaulyje priklauso „Seoul Arts Center“, kuri gali talpinti net 10 000 žiūrovų. Tai vienas iš didžiausių teatro pastatų pasaulyje, kuriame dažnai rengiami dideli muzikos ir teatro renginiai.
13. Teatro kritikai turi didelę įtaką
Teatro kritikai turi didelę įtaką spektaklių sėkmei. Geras atsiliepimas gali padidinti bilietų pardavimus, o neigiama kritika gali paveikti spektaklio populiarumą ir uždarymą.
14. Garsiausi teatro apdovanojimai – „Tony“ apdovanojimai
„Tony“ apdovanojimai yra prestižiškiausi teatro apdovanojimai, suteikiami už išskirtinius pasiekimus Brodvėjaus spektakliuose. Šie apdovanojimai yra laikomi „Oskarais“ teatro pasaulyje.
15. Teatras naudojamas edukacijoje
Teatras dažnai naudojamas švietimo ir edukacijos srityje. Daugelis mokyklų ir universitetų turi savo teatrus, kur mokiniai ir studentai gali mokytis vaidybos meno ir lavinti kūrybiškumą.
Apibendrinimas
Teatras yra ne tik meno forma, bet ir gilus kultūrinis reiškinys, kuris išlaiko savo svarbą nuo senovės laikų iki šiandien. Tai vieta, kur gali atsiskleisti tiek menas, tiek socialinės ir politinės idėjos. Nuo pirmųjų dramų Senovės Graikijoje iki šiuolaikinės „Broadway“ scenos – teatras neabejotinai turi didelį poveikį kultūrai ir visuomenei. Savo gebėjimu perteikti žmonių emocijas ir pasakojimus teatras išlieka viena svarbiausių kūrybinio išraiškos formų.