15 įdomių faktų apie egzoplanetas
Egzoplanetos – tai planetos, kurios nesukasi apie mūsų Saulę, o skrieja aplink kitas žvaigždes. Nors šios planetos yra toli nuo mūsų, jų tyrimas atskleidžia nuostabius ir stebinančius atradimus. Šiame straipsnyje pateikiame 15 įdomių faktų apie egzoplanetas, kurie gali nustebinti net pačius entuziastingiausius astronomus.
1. Pirmieji egzoplanetos atradimai
Pirmieji egzoplanetos atradimai buvo padaryti 1992 metais. Astronomai aptiko du egzoplanetus, kurie sukosi aplink pulsarą PSR B1257+12. Tai buvo pirmieji patikimi įrodymai, kad egzoplanetos iš tiesų egzistuoja.
2. Šimtai tūkstančių egzoplanetų
Per pastaruosius kelis dešimtmečius astronomai atrado šimtus tūkstančių egzoplanetų. Dabartinės technologijos leidžia stebėti tūkstančius planetų, kurios skrieja aplink kitas žvaigždes mūsų galaktikoje.
3. Egzoplanetos yra įvairių dydžių
Egzoplanetos gali būti įvairių dydžių – nuo mažesnių nei mūsų Žemė iki didesnių nei Jupiteris. Kai kurios iš jų netgi yra „purslinės” planetos, kurios yra mažesnės už mūsų Neptūną, tačiau didesnės nei Žemė.
4. Kai kurios egzoplanetos turi atmosferas
Daugelis egzoplanetų turi atmosferas, ir mokslininkai tyrinėja jų sudėtį, kad sužinotų, ar jos gali palaikyti gyvybę. Tam tikros egzoplanetos turi atmosferas, kurių sudėtyje yra tokių medžiagų kaip deguonis, anglies dioksidas ir metanas.
5. Keista egzoplanetų orbitų dinamika
Kai kurios egzoplanetos turi neįprastas orbitas, kurios gali būti labai elipsinės ar iškreiptos. Tai reiškia, kad jų trajektorijos nėra tiesioginės, ir jų atstumai nuo žvaigždės keičiasi labai stipriai.
6. Pirmas gyvenimui tinkamas egzoplanetas
Pirmas egzoplanetas, kuris buvo aptiktas ir kuris galėjo turėti sąlygas gyvybei, buvo Kepler-22b. Jis aptiktas NASA Keplerio kosminiu teleskopu ir yra 600 šviesmečių atstumu nuo Žemės. Tai yra pirmas kandidatas į galimą gyvenimo egzistavimą už Saulės sistemos ribų.
7. Egzoplanetos yra dažnos Paukščių Tako galaktikoje
Astronomai mano, kad Paukščių Tako galaktikoje gali būti daugiau nei 100 milijardų egzoplanetų, kas reiškia, kad kiekviena žvaigždė galėtų turėti bent vieną planetą, sukasi aplink ją.
8. Egzoplanetos yra įvairių tipų
Egzoplanetos gali būti labai skirtingos. Kai kurios yra žemiškos planetos, kurios yra mažos ir akmeninės, o kitos yra dujinės milžinės, tokios kaip Jupiteris. Be to, egzistuoja ir „karštos Jupiterio” tipo planetos, kurios yra labai arti savo žvaigždės ir turi itin aukštą temperatūrą.
9. Egzoplanetos gali būti su skysčių vandenynu
Kai kurios egzoplanetos, ypač tie, kurie yra laikomi „apgyvendinami”, gali turėti skysčių vandenynus. Kai kurie planetų atmosferų tyrimai rodo, kad tokiuose vandenynuose gali būti sąlygos, kurios būtų palankios gyvybei.
10. Egzoplanetos gali turėti mėnulius
Kai kurios egzoplanetos turi mėnulius, kurie gali būti netgi didesni už mūsų Mėnulį. Astronomai vis labiau susidomi galimybėmis, kad šie mėnulis gali būti tinkami gyvenimui arba turėti savo atmosferas.
11. Egzoplanetos ir jų „kavinė” pavadinimai
Keletas egzoplanetų turi įdomius pavadinimus, kurie susiję su mitologija arba populiaria kultūra. Pavyzdžiui, egzoplaneta „Hercules” gavo savo pavadinimą iš graikų mitologijos, o „Tatooine” buvo įkvėpta garsios vietos iš žinomo filmo „Žvaigždžių karai”.
12. Planeta, kuri „praryti” savo žvaigždę
Kai kurios egzoplanetos gali pereiti į savo žvaigždžių „mirtį”. Pavyzdžiui, planeta „Mercury-like” (Kepler-70b) yra tokia karšta, kad jos paviršius greičiausiai išgaruoja dėl stipraus spinduliavimo iš žvaigždės.
13. Pirmoji egzoplaneta, atrasta naudojant radijo bangas
Pirmą kartą egzoplanetą radijo bangomis atrado astronomai, kai 2005 metais buvo aptikta planetos, kurios radijo bangos buvo fiksuojamos nuo žvaigždės.
14. Egzoplanetos gali suteikti atsakymų apie gyvybės kilmę
Tyrimai apie egzoplanetas padeda mokslininkams geriau suprasti, kaip atsiranda gyvybė. Sužinojus, kokios sąlygos reikalingos gyvenimui, galime pradėti ieškoti gyvybės už mūsų planetos ribų.
15. Egzoplanetos gali būti labai toli
Daugelis egzoplanetų yra labai toli nuo mūsų, už šimtų ir tūkstančių šviesmečių. Tai reiškia, kad jų tyrimas yra itin sudėtingas, tačiau mokslininkai vis tobulina teleskopus ir technologijas, kad galėtų jas tirti dar geriau.
Apibendrinimas
Egzoplanetos atveria naujas galimybes tyrinėti už mūsų Saulės sistemos ribų ir galbūt net atrasti gyvenimo pėdsakų kitose planetose. Tai ne tik mokslinė atradimų sritis, bet ir didžiulė galimybė geriau suprasti mūsų pačių planetos kilmę ir ateitį.