Reklama

Kodėl žmonės keičiasi su amžiumi? Moksliniai faktai apie senėjimą

Kodėl žmonės keičiasi su amžiumi? Moksliniai faktai apie senėjimą

Kodėl žmonės keičiasi su amžiumi? Moksliniai faktai apie senėjimą


Įvertinimas: 0
(0)

Senėjimas yra neišvengiamas procesas, tačiau mokslas ir medicina suteikia mums vis daugiau žinių apie tai, kodėl ir kaip mūsų kūnas keičiasi su amžiumi. Nors daugelis iš mūsų susiduria su išoriniais požymiais – raukšlėmis, plaukų slinkimu ar mažesniu energijos lygiu – senėjimo procesas veikia ir mūsų ląsteles, organus ir net smegenis. Šiame straipsnyje aptarsime 15 mokslo pagrįstų faktų, kurie paaiškina, kodėl žmonės keičiasi su amžiumi.


1. Ląstelės dalijasi vis lėčiau

Su amžiumi mūsų ląstelės dalijasi lėčiau, o tai gali sumažinti mūsų organizmo gebėjimą atnaujinti audinius ir taisyti pažeidimus. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl odos, raumenų ir kitų audinių atsinaujinimas tampa lėtesnis su laiku.


2. Telomeros trumpėja

Telomeros – tai apsauginiai „kapšeliai“ prie mūsų chromosomų galų, kurie trumpėja su kiekvienu ląstelių pasidalijimu. Kai telomeros tampa per trumpos, ląstelės nebegali dalytis ir „sensta“, todėl kūnas tampa pažeidžiamas senėjimo poveikio.


3. Daugėja laisvųjų radikalų

Laisvieji radikalai – tai nestabilūs molekules, kurios pažeidžia mūsų ląsteles. Senėjimo procesas padidina šių radikalų kiekį organizme, todėl atsiranda lėtinių ligų, odos raukšlių ir kitų senėjimo požymių. Antioksidantai gali padėti kovoti su šiuo procesu.


4. Imunitetas silpnėja

Su amžiumi mūsų imuninė sistema silpnėja, todėl vyresni žmonės tampa labiau pažeidžiami infekcijoms. Ląstelės, atsakingos už imuninį atsaką, nebėra tokios efektyvios, todėl organizmas sunkiau kovoja su ligomis.


5. Raumenų masė mažėja

Senstant raumenų masė natūraliai mažėja – tai vadinama sarkopenija. Tai gali sumažinti jėgą ir lankstumą, taip pat padidinti traumų riziką, nes raumenys tampa mažiau elastingi.


6. Kraujagyslės praranda elastingumą

Senėjimas taip pat veikia kraujagysles. Su amžiumi arterijos ir venos praranda savo elastingumą, todėl kraujotaka gali lėtėti. Tai gali prisidėti prie aukšto kraujospūdžio, širdies ligų ir kitų kraujagyslių sutrikimų.


7. Sumažėja smegenų plastika

Smegenų plastika – tai gebėjimas prisitaikyti ir keistis – taip pat mažėja su amžiumi. Nors senstant smegenys gali susidurti su atminties ir kognityviniais sutrikimais, aktyvus protinis darbas gali padėti išlaikyti smegenų sveikatą ilgiau.


8. Hormonai keičiasi

Hormonų lygiai taip pat keičiasi su amžiumi. Vyresni žmonės gali patirti hormonų pusiausvyros sutrikimus, dėl kurių gali pasireikšti nuotaikų svyravimai, energijos trūkumas ir kiti simptomai, pavyzdžiui, menopauzės metu moterims.


9. Oda praranda elastingumą

Su amžiumi oda praranda kolageną ir elastiną, kurie suteikia jai elastingumą. Dėl to atsiranda raukšlės ir oda tampa sausesnė, plonesnė bei mažiau atspari išoriniams poveikiams, tokiems kaip saulės spinduliai.

Kodėl žmonės keičiasi su amžiumi? Moksliniai faktai apie senėjimą
Kodėl žmonės keičiasi su amžiumi? Moksliniai faktai apie senėjimą

10. Mažėja kaulų tankis

Kaulų tankis su amžiumi mažėja, o tai gali lemti osteoporozę – ligą, kuri silpnina kaulus ir padidina lūžių riziką. Tai gali turėti rimtų pasekmių, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kurie gali patirti kaulų trapumą.


11. Pakeičiasi miegas

Vyresni žmonės dažnai miego metu patiria mažesnį gilaus miego kiekį. Tai gali būti susiję su hormonų pokyčiais, miego ciklo sutrikimais ir kitais senėjimo procesais. Dėl to miegas tampa lengvesnis, o atsikėlus ryte – mažiau atgaivinantis.


12. Medžiagų apykaita lėtėja

Senstant lėtėja medžiagų apykaita, todėl vyresni žmonės dažnai turi mažesnį energijos kiekį ir linkę priaugti svorio. Tai taip pat daro įtaką virškinimo sistemos efektyvumui, nes organizmui tampa sunkiau apdoroti maistą.


13. Genetika vaidina svarbų vaidmenį

Genetika turi didelę įtaką senėjimo procesui. Kai kurie žmonės gali turėti genų, kurie padeda jiems ilgiau išlikti sveikiems ir lėtai senėti, o kiti gali būti linkę į ankstyvą senėjimą ar ligas, susijusias su amžiumi.


14. Stresas gali paspartinti senėjimą

Chroniškas stresas gali paspartinti senėjimo procesą, nes streso hormonai, tokie kaip kortizolis, gali pažeisti ląsteles ir organizmo audinius. Tai gali prisidėti prie greitesnio odos senėjimo, imuninio atsako susilpnėjimo ir kitų senėjimo požymių.


15. Socialinė sąveika gali pailginti gyvenimą

Naujausi tyrimai rodo, kad žmonės, kurie palaiko aktyvius socialinius ryšius ir dalyvauja bendruomenės veikloje, linkę gyventi ilgiau ir sveikiau. Socialinė sąveika gali padėti išvengti psichologinių problemų, tokių kaip depresija, ir netgi užkirsti kelią ankstyvam senėjimui.


Ką sužinojome?

Senėjimas yra natūralus, bet sudėtingas procesas, kuris apima daugybę fiziologinių ir genetinių pokyčių. Nors tam tikrų senėjimo požymių negalime išvengti, tačiau mokslas siūlo būdus, kaip sulėtinti šį procesą ir pagerinti gyvenimo kokybę. Sveika mityba, fizinis aktyvumas, protinis darbas ir socialinė sąveika gali padėti ilgiau išlaikyti jaunatvišką kūną ir protą.

Buvo naudinga? Įvertink!

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Balsų 0

Kol kas balsų nėra


Kodėl verta prisijungti?

Pasiskaitom.lt Logo

Prisijungę galėsite pasinaudoti visomis mūsų platformos galimybėmis!

  • Palikti komentarus ir dalyvauti diskusijose.
  • Skaityti net 6885 straipsnius be apribojimų!
  • Matyti visą portalo turinį!
  • Būsite pirmi, sužinoję apie naujausius straipsnius!

Prisijunk ir pradėk dalintis savo nuomone!

Greitas prisijungimas!

Parašykite komentarą