15 įdomių faktų apie dangoraižius, kurie tave nustebins
Dangoraižiai – tai vieni iš įspūdingiausių statinių pasaulyje, kurie tapo simboliu miesto vystymosi, modernumo ir inovacijų. Nuo pirmųjų konstrukcijų iki šiuolaikinių milžinų, dangoraižiai nuolat stebina savo dydžiu, dizainu ir technologijomis. Šiame straipsnyje pateikiame 15 įdomių faktų apie šiuos aukštus pastatus.
1. Pirmas dangoraižis buvo pastatytas 1884 m.
Pirmasis tikras dangoraižis buvo pastatytas Čikagoje 1884 metais. Tai buvo „Home Insurance Building“, kuris turėjo tik 10 aukštų, tačiau dėl savo plieno konstrukcijos jis buvo laikomas pirmu dangoraižiu.
2. Dangoraižiai statomi su specialiais pamatais
Dėl didelio aukščio, dangoraižiai turi būti pastatyti ant tvirto pamato, kuris dažnai yra 10-20 metrų gylio. Dažnai naudojami plieniniai pamatai arba poliai, kad išlaikytų pastatą.
3. Pirmas dangoraižis su liftu – „Elevator“
Liftai buvo būtini dangoraižių statybai, o pirmasis dangoraižis, turėjęs liftą, buvo pastatytas 1889 m. Niujorke. Liftas leido žmonėms lengviau pasiekti aukščiausius aukštus.
4. „Burj Khalifa“ yra aukščiausias pasaulio dangoraižis
„Burj Khalifa“, esantis Dubajuje, su savo 828 metrų aukščiu yra aukščiausias pastatas pasaulyje. Tai ne tik statybos pasiekimas, bet ir didžiulė turistų traukos vieta.
5. Didžiausias dangoraižis pagal aukštį – bet ne pagal aukštį virš jūros lygio
Nors „Burj Khalifa“ laikomas aukščiausiu pasaulio pastatu, didžiausias dangoraižis pagal aukštį virš jūros lygio yra „Changsha IFS Tower T1“ Kinijoje, nes jis stovi aukštesnėje vietovėje.
6. Dangoraižiai yra pastatyti taip, kad atlaikytų stiprius vėjus
Dangoraižiai turi būti suprojektuoti atlaikyti stiprius vėjus. Kai kurie pastatai turi specialias vibracijų slopinimo sistemas, kad sumažintų vėjo sukeliamus judesius.
7. Dangoraižiai gali būti pastatyti ant plūduriuojančių platformų
Kai kurie dangoraižiai, pavyzdžiui, „The Floating Tower“ Japonijoje, gali būti pastatyti ant plūduriuojančių platformų jūroje. Tai padeda apsaugoti nuo potvynių ir padeda kovoti su žemės trūkumu.
8. Didžiausias pasaulyje pastatų kompleksas – „Shanghai Tower“
„Shanghai Tower“, Kinijoje, su savo 632 metrų aukščiu ir 128 aukštais yra didžiausias pasaulyje pastatų kompleksas, kuris apima įvairius biurus, parduotuves ir gyvenamuosius apartamentus.
9. Dangoraižiai naudojami ne tik verslui
Daugelyje dangoraižių yra ne tik biurai, bet ir gyvenamieji apartamentai, parduotuvės, restoranai, muziejai ir net sporto salės. Tai tampa multifunkciniais pastatais, kurie atlieka įvairias funkcijas.
10. Tiltai jungia dangoraižius su kitais pastatais
Kai kurie dangoraižiai turi tiltus, kurie jungia skirtingus pastatus. Tai leidžia žmonėms pereiti iš vieno pastato į kitą be būtinybės išeiti į gatvę.
11. Garsiausi dangoraižiai buvo suprojektuoti žymių architektų
Garsiausi pasaulio dangoraižiai, tokie kaip „Empire State Building“ ir „Willis Tower“, buvo suprojektuoti žymių architektų. Jų unikalūs dizainai tapo miesto simboliais.
12. Dangoraižiai gali būti sukonstruoti naudojant tūkstančius tonų plieno
Dangoraižiai reikalauja didžiulio kiekio plieno ir betono. Pavyzdžiui, „Shanghai Tower“ buvo pastatytas naudojant daugiau nei 40 tūkstančių tonų plieno.
13. „Empire State Building“ buvo laikomas aukščiausiu pastatu 40 metų
„Empire State Building“ Niujorke buvo laikomas aukščiausiu pastatu pasaulyje nuo 1931 metų, kol „World Trade Center“ buvo baigtas 1970-aisiais.
14. Dangoraižiai statomi pagal griežtus priešgaisrinius standartus
Dėl didelio aukščio dangoraižiai turi griežtus priešgaisrinius standartus. Pastatai turi būti aprūpinti priešgaisrinėmis sistemomis, tokiomis kaip gesinimo sistemos, avariniai išėjimai ir gaisro signalizacijos.
15. Kiekvienas dangoraižis turi unikalų „asmenybės“ bruožą
Kiekvienas dangoraižis turi savo „asmenybę“, kuria išsiskiria iš kitų. Pavyzdžiui, „Petronas Towers“ Malaizijoje pasižymi savo dvigubomis bokštų konstrukcijomis, o „One World Trade Center“ Niujorke yra ne tik aukštas, bet ir simbolizuoja miestą po tragedijos.
Apibendrinimas
Dangoraižiai – tai ne tik modernios inžinerijos stebuklai, bet ir svarbūs miesto kultūros simboliai. Nuo pirmųjų šių pastatų iki šiandienos aukščiausių ir įspūdingiausių dangoraižių, jų statyba ir dizainas pasakoja apie žmonių siekį pasiekti aukštumas, tiek fizine, tiek kultūrine prasme. Be abejo, tai daro dangoraižius ne tik praktiniais, bet ir vizualiai įspūdingais objektais.