Reklama

15 įdomių faktų apie griaustinį ir žaibus

Įdomūs faktai apie griaustinį ir žaibus

Įdomūs faktai apie griaustinį ir žaibus


Įvertinimas: 0
(0)

Griaustinis ir žaibai yra gamtos reiškiniai, kurie nuo senų laikų žavi ir įbaugina žmones. Nepaisant to, kad jie yra dažnai pastebimi per audras, vis dar išlieka daug paslapčių, susijusių su jų kilme ir elgesiu. Tai reiškia, kad gamtos mokslas vis dar atranda naujų įdomių faktų apie šiuos elektros reiškinius. Šiame straipsnyje pateikiame 15 įdomių faktų apie griaustinį ir žaibus, kurie padės jums geriau suprasti šiuos gamtos stebuklus.


  1. Žaibas yra galingiausia gamtos energija

Žaibas per sekundę gali išleisti iki 1 milijardo voltų elektros energijos, todėl jis yra viena iš galingiausių gamtos jėgų. Vienas žaibas gali apšviesti dangų šviesa, kurios intensyvumas gali būti 100 kartų ryškesnis už vidutinį saulės šviesos intensyvumą.

  1. Žaibai gali įkaitinti orą iki 30 000 °C

Žaibas gali pasiekti temperatūrą, kuri yra net 5 kartus aukštesnė nei saulės paviršiaus temperatūra. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl žaibai sukelia tokį didelį garsą – griaustinį.

  1. Žaibas keliauja su neįtikėtinu greičiu

Žaibas juda labai greitai – iki 220 000 km per sekundę. Tai reiškia, kad jis pasiekia žemę per labai trumpą laiką, sukeldamas šviesos ir garso bangas, kurias mes suvokiame kaip žaibo blyksnį ir griaustinį.

  1. Žaibas gali įvykti ir ne per lietų

Nors žaibai dažniausiai siejami su lietaus audromis, jie taip pat gali įvykti net ir sausose, sausakimšose danguose. Tai vadinama „sauso žaibo“ reiškiniu.

  1. Griaustinio garsas – tai oro suspaudimas

Griaustinis nėra pats žaibas – tai garsas, kurį sukelia žaibo išsiskyrusi šiluma, greitai išplėsdama aplinkinį orą. Tai sukelia bangas, kurios mums atrodo kaip griaustinio garsas.


15 įdomių faktų apie griaustinį ir žaibus
15 įdomių faktų apie griaustinį ir žaibus

  1. Žaibas gali sukelti gaisrus

Žaibas yra viena iš pagrindinių gamtos sukeliamų gaisrų priežasčių. Kai žaibas pataiko į medį ar kitą degų objektą, jis gali uždegti aplinką ir sukelti miško ar pastato gaisrą.

  1. Griaustinio garsas sklinda skirtingai priklausomai nuo atstumo

Griaustinis sklinda lėčiau nei žaibas, todėl jei išgirsite žaibo blyksnį, galite skaičiuoti, kiek sekundžių praeina, kol išgirsime griaustinį, ir taip galite įvertinti atstumą iki žaibo. Kiekviena 3 sekundžių pertrauka atitinka apie 1 kilometrą atstumo.

  1. Žaibas gali atsirasti ir vulkano išsiveržimo metu

Nors žaibai dažniausiai atsiranda dėl atmosferos trinties, jie taip pat gali atsirasti vulkanų išsiveržimo metu. Vulkaninė ugnis ir dūmai sukuria elektrinius krūvius, kurie gali sukelti žaibus.

  1. Pasaulyje kasmet įvyksta apie 8 milijardai žaibų smūgių

Kiekvienais metais mūsų planetoje įvyksta daugiau nei 8 milijardai žaibų smūgių, kurie pasiekia žemės paviršių. Tai rodo, kaip dažnai gamtoje atsiranda šie galingi elektros reiškiniai.

  1. Griaustiniai sukelia sveikatos sutrikimus

Intensyvūs griaustiniai gali sukelti įvairius sveikatos sutrikimus, tokius kaip galvos skausmai, klausos praradimas ir netgi širdies problemos, jei jie yra ypač stiprūs ir arti.

  1. Žaibas gali būti pavojingas gyvūnams

Gyvūnai taip pat gali nukentėti nuo žaibo. Dėl žaibo smūgio gali nukentėti ne tik žmonės, bet ir gyvūnai, ypač kai jie yra lauke per audrą.

  1. Žaibų tinklas – globalus reiškinys

Žaibai vyksta visame pasaulyje, tačiau ypač dažnai žaibo smūgiai pasitaiko ekvatoriuje ir tropiniuose regionuose, kur drėgnas klimatas ir dažnos audros kuria palankias sąlygas šiems reiškiniams.

  1. Žaibas dažnai sukelia elektros tiekimo sutrikimus

Kiekvienas žaibas, nukritęs į elektros tiekimo linijas, gali sukelti įtampą ir pažeisti elektros tinklą, dėl ko gali įvykti trumpalaikiai elektros tiekimo sutrikimai.

  1. Pirmas žinomas žaibo užfiksavimas įvyko 1752 m.

Žaibas buvo pirmą kartą užfiksuotas 1752 metais Benjamin Franklin, kuris įrodė, kad žaibas yra elektros reiškinys. Ši atradimas padėjo suprasti elektros pobūdį ir paskatino tolesnį mokslinių tyrimų vystymąsi.

  1. Žaibas gali keisti chemines reakcijas atmosferoje

Žaibas sukuria pakankamai aukštą temperatūrą, kad galėtų sukelti chemines reakcijas atmosferoje. Tai yra svarbus procesas, nes žaibas gali padėti formuoti azoto junginius, kurie yra būtini gyvybės vystymuisi.


Apibendrinimas

Griaustiniai ir žaibai yra įspūdingi gamtos reiškiniai, kurie sukelia tiek nuostabą, tiek baimę. Žaibas gali pasiekti neįtikėtiną temperatūrą ir greitį, o griaustinis išsiskiria savo garsumu. Sužinojus šiuos įdomius faktus, galime geriau įvertinti šių gamtos stebuklų galią ir jų svarbą mūsų pasauliui.

Buvo naudinga? Įvertink!

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Balsų 0

Kol kas balsų nėra


Kodėl verta prisijungti?

Pasiskaitom.lt Logo

Prisijungę galėsite pasinaudoti visomis mūsų platformos galimybėmis!

  • Palikti komentarus ir dalyvauti diskusijose.
  • Skaityti net 6885 straipsnius be apribojimų!
  • Matyti visą portalo turinį!
  • Būsite pirmi, sužinoję apie naujausius straipsnius!

Prisijunk ir pradėk dalintis savo nuomone!

Greitas prisijungimas!

Parašykite komentarą