Įdomūs faktai apie Nobelio premiją ir jos laureatus
Nobelio premija yra viena iš prestižiškiausių ir reikšmingiausių apdovanojimų pasaulyje, kurią kiekvienais metais skiria Švedijos Karališkoji mokslų akademija, Nobelio fondas ir kitos organizacijos. Premija apdovanoja asmenis už reikšmingus pasiekimus fizikoje, chemijoje, medicinoje, literatūroje, taikos srityje ir ekonomikoje. Šiame straipsnyje pateikiami įdomūs faktai apie Nobelio premiją, jos istoriją ir laureatus.
1. Nobelio premijos įkūrimas
Nobelio premiją įkūrė švedų chemikas ir inžinierius Alfredas Nobelis. Po to, kai jis perskaitė savo klaidingą nekrologą, kuriame buvo paminėta, kad jis buvo „mirties prekiautojas”, Nobelis nusprendė, kad jo paveldas turėtų būti skirtas žmonėms, kurie atliko reikšmingus pasiekimus žmonijai. 1895 m. jis paskyrė didžiąją dalį savo turto įsteigti šią premiją.
2. Pirmasis laureatas
Pirmoji Nobelio premija buvo įteikta 1901 m. ir ją gavo švedų fiziologas Wilhelm Röntgenas už jo atradimą rentgeno spindulių. Rentgeno spinduliai tapo revoliuciniu atradimu medicinoje, kuris iš esmės pakeitė diagnostikos metodus.
3. Nobelio premija už taiką
Nobelio premija už taiką buvo skirta už išskirtinį darbą siekiant pasaulio taikos ir kovos su karais. Pirmoji taikos premija buvo įteikta 1901 m. dėl taikos pastangų, kurias padarė Šveicarija. Ši premija yra viena iš svarbiausių, nes ji apdovanoja tuos, kurie stengiasi mažinti konfliktus ir sukurti ilgalaikią taiką.
4. Moteris laureatė
Marie Curie tapo pirmąja moterimi, kuri laimėjo Nobelio premiją, 1903 m. su savo vyru Pierre Curie už atradimus radioaktyvumo srityje. Vėliau ji tapo pirmąja moterimi, gavusia antrąją Nobelio premiją, šį kartą chemijoje, už radiją ir polonį.
5. Premijos už ekonomiką
Ekonomikos Nobelio premija buvo įsteigta tik 1968 m., kai Švedijos centrinis bankas skyrė lėšas jos kūrimui. Premija buvo įsteigta už pasiekimus ekonomikos moksle, ir tai buvo pirmas kartas, kai buvo įsteigta premija už šią sritį.
6. Nobelio premija, kuri niekada nebuvo įteikta
Yra kelios Nobelio premijos, kurios nebuvo įteiktos, nes nebuvo nė vieno kandidato, kuris būtų atitikęs reikalavimus. Pavyzdžiui, Nobelio premija literatūroje kartais nebuvo įteikta, kai komisija nepasirinko nė vieno kandidato arba neturėjo tinkamo pasirinkimo.
7. Išskirtinės premijos
Kai kurie Nobelio laureatai gavo premijas už labai unikalius pasiekimus. Pavyzdžiui, 1973 m. Henry Kissinger buvo apdovanotas Nobelio taikos premija už jo vaidmenį Vietnamo karo pabaigoje, tačiau kai kurie žmonės kritikavo šį apdovanojimą, nes tuo metu buvo įvykdyti žmonių teisių pažeidimai.
8. Jauni laureatai
Nobelio premija paprastai yra įteikiama asmenims, kurie jau pasiekė reikšmingų pasiekimų savo srityje. Tačiau kai kurie laureatai buvo labai jauni. Pavyzdžiui, Malala Yousafzai tapo jauniausia Nobelio taikos premijos laureate, būdama vos 17 metų.
9. Nobelio premijos paskyrimas
Nobelio premija už taiką dažnai skiriama už išskirtinį darbą siekiant sustabdyti karus ar kovoti už žmogaus teises. Pavyzdžiui, 1993 m. premija buvo įteikta Nelsonui Mandelai ir Frederikui de Klerkui už jų darbą, siekiant pabaigti Pietų Afrikos apartheidą.
10. Premija už literatūrą
Nobelio literatūros premija apdovanoja asmenis už išskirtinius pasiekimus literatūros srityje. Pavyzdžiui, Ernest Hemingway, Gabriel García Márquez ir Bob Dylan gavo šią premiją už savo kūrybą, kuri padarė didžiulę įtaką pasaulinei literatūrai.
11. Nedirbtos premijos
Kai kurie Nobelio premijų laureatai tapo labai žinomi už savo pasiekimus, tačiau buvo tie, kurie visą gyvenimą nesistengė išgarsėti ir buvo kuklūs savo pasiekimuose. Pavyzdžiui, Albertas Einšteinas iš pradžių nebuvo entuziastingai pasiryžęs priimti Nobelio premijos.
12. Nobelio premija ir pinigai
Kiekvienas Nobelio premijos laureatas gauna piniginę premiją, kurios suma kiekvienais metais svyruoja. 2020 m. Nobelio premijos už kiekvieną kategoriją buvo 10 milijonų Švedijos kronų, tačiau pinigų suma priklauso nuo Nobelio fondo finansinės padėties.
13. Nobelio premijos šventė
Nobelio premijos įteikimo ceremonija vyksta gruodžio 10 d. Stokholme, Švedijoje, ir yra viena iš prestižiškiausių ir laukiamiausių švenčių pasaulyje. Laureatai dažnai dalyvauja šventėje, kur įteikiama premija, ir pasakoja apie savo pasiekimus.
14. Nobelio premija ir politinė įtaka
Nobelio premija už taiką kartais buvo kritikuojama dėl politinės įtakos. Pavyzdžiui, premija buvo įteikta Henry Kissingeriui už jo vaidmenį sprendžiant Vietnamo karą, nors kai kurie kritikai mano, kad jis prisidėjo prie kitų pasaulio konfliktų.
15. Nobelio premija ir aplinkosauga
Nobelio premijos laureatai taip pat buvo apdovanoti už darbą aplinkosaugos srityje. Pavyzdžiui, Al Gore gavo Nobelio taikos premiją už savo pastangas kovoti su klimato kaita ir paskatinti pasaulį veikti.
Apibendrinimas
Nobelio premija yra ne tik vienas iš svarbiausių apdovanojimų pasaulyje, bet ir simbolizuoja pasiekimus, kurie pakeitė žmonijos istoriją. Pirmieji laureatai, tokie kaip Wilhelm Röntgen ir Marie Curie, parodė, kaip moksliniai tyrimai gali turėti didelės įtakos mūsų kasdieniam gyvenimui. Tačiau Nobelio premija neapsiriboja tik mokslo pasiekimais – ji taip pat apdovanoja tuos, kurie prisideda prie taikos, literatūros ir žmogaus teisių.